Ok. 160 osób wzięło udział w zorganizowanym po raz pierwszy w Warszawie „Opłatku maltańskim”. W Arkadach Kubickiego z podopiecznymi lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej opłatkiem podzielili się Damy i Kawalerowie Zakonu Maltańskiego a także kard. Kazimierz Nycz, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem.
– Spotkanie z tymi, którzy dzisiaj przy tym stole są najważniejsi – podopiecznymi z domów pomocy społecznej, dzieci, młodzież, starsi, ma swój głęboki sens i wymiar w perspektywie Bożego Narodzenia – powiedział kard. Nycz.
Metropolita warszawski podziękował Zakonowi Maltańskiemu za prowadzenie wielu dzieł o charakterze medycznym i charytatywnym. Życzył też uczestnikom spotkania wigilijnego, aby Pan Bóg dawał im siły, zdrowie, radość i pokój.
Kawaler maltański, Piotr Jeleński, przyznał, że członkowie zakonu są po to, żeby służyć, dawać coś z siebie innym. – Czasem chodzi o wsparcie finansowe, a czasem o coś jeszcze trudniejszego dla nas wszystkich, czyli czas własny i odrobinę siebie dla innych. To jest nie tylko pomocne dla potrzebujących, ale także wzbogacające dla wszystkich, którzy pomagają. Dla mnie jest to chwila zastanowienia i pomyślenia o tym, co jest istotne – mówił.
Obecny na spotkaniu prof. Łukasz Szumowski, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologicznego w Aninie i przyjaciel Zakonu Maltańskiego powiedział, że choć pomoc ludziom jest wpisana w jego życie, to widzi, że nie tylko leczenie ciała jest ważne. – Ważne jest także stworzenie atmosfery, w której ludzie czują, że są kochani, że mogą z kimś porozmawiać, podzielić się opłatkiem – podkreślił.
Kawaler Jan Rościszewski, który w Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przypomniał, że w Polsce Zakon prowadzi 18 różnego rodzaju dzieł, m.in. szpitale, hospicja, wyspecjalizowane ośrodki pomocy dla dzieci i ich rodzin.
Zbiórka darów na „Opłatek maltański” trwa przez cały rok. Dzięki temu w kolejnych miastach można organizować to niecodzienne spotkanie z ubogimi, którzy poza zaproszeniem na wieczerzę wigilijną otrzymują także świąteczne paczki. Składają się na nie żywność, słodycze, kosmetyki i zabawki dla dzieci.
Spotkanie przygotował Zakon Polskich Kawalerów Maltańskich i Lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej. Opłatek Maltański jest organizowany od 12 lat. Poza Warszawą odbywa się jeszcze w 7 miastach: w Krakowie, gdzie rozpoczęła się opłatkowa tradycja, w Katowicach, Chrzanowie, Myślenicach, Wadowicach, Wieliczce i Tarnowie.
Oryginalny artykuł:
ekai.pl[/box] [/tab] [tab] [box type=”shadow”]
Ponad 150 osób wzięło udział w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Ideą spotkań jest wsparcie rodzin, które nie zawsze mogą przeżyć w radosnej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. W jednej ze śląskich restauracji spotkały się najbardziej potrzebujące rodziny z katowickiego Załęża.
Właściciel Mieczysław Kucharski uważa, że pomagając innym można poczuć prawdziwą magię świąt. Arcybiskup Damian Zimoń zwraca uwagę na fakt, że coraz więcej ludzi nie może, z różnych przyczyn, spędzić świąt z bliskimi przy pełnym stole. W akcje włączają się nie tylko parafie i organizacje społeczne, ale przede wszystkim wolontariusze. Arcybiskup ma nadzieję, że przedświąteczne wsparcie nie jest tylko jednorazowym okazaniem uczuć. Zakon Maltański nieprzerwanie od 900 lat pomaga najuboższym. Śląski „Opłatek” był pierwszym tego typu
Oryginalny artykuł:
Oryginalny artykuł:
www.zw.com.pl[/box] [/box] [/tab] [tab] [box type=”shadow”]
Czas przedświąteczny to w wielu organizacjach pozarządowych okres największej mobilizacji. Wiele osób poświęca swój wolny czas po to, aby inni też mogli przeżyć prawdziwe święta. Od 12 lat organizowana jest akcja charytatywna „Opłatek maltański”.
– Wszystko zaczęło się w Krakowie – mówi Wojciech Kożuchowski ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich – w tym roku opłatek będzie organizowany już w ośmiu miastach, w tym po raz pierwszy w Warszawie – dodaje.
– Pracowałam jako asystent osoby niepełnosprawnej, zapytano mnie czy nie mogłabym służyć własnym czasem także innym ludziom. I tak to się zaczęło – opowiada Iga Koprucka, wolontariuszka – Jest nas 35 osób, są tu osoby dorosłe, jest też młodzież – mówi.
Opłatek maltański organizowany jest tuż przed wieczorem wigilijnym, w Warszawie w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. – Osoby, którym pomagamy, pochodzą z rodzin wielodzietnych, są ubogie, samotne. One nie mogą zorganizować u siebie i przeżyć wzruszającej atmosfery kolacji wigilijnej, my chcemy im to umożliwić – twierdzi Kożuchowski.
Według Małgorzaty Jarosz-Jarszewskiej z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie – organizacja opłatka polega na wsparciu osób wskazanych przez ośrodki pomocy społecznej. – Zapraszamy te osoby na wspólne biesiadowanie, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, każda z nich otrzymuje paczkę żywnościową, która umożliwi jej spędzenie świąt w sposób godny – mówi.
Do akcji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich można się przyłączyć, wystarczy wejść na stronęwww.oplatekmaltanski.org. Co roku fundacja pomaga około 800 osobom.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.
Oryginalny artykuł:
www.polskieradio.pl[/box] [/tab] [tab] [box type=”shadow”]
Zakon Kawalerów Maltańskich – dokładniej: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim – obchodzi w tym roku jubileusz 900 – lecia istnienia i działalności.
W październiku w Radiu Warszawa mówiliśmy o historii Zakonu, audycja grudniowa (29.12., godz. 20.10) dotyczyła teraźniejszości. Jako ilustracja współczesnej działalności Kawalerów i Dam Maltańskich posłużył Opłatek Maltański, na który do Arkad Kubickiego w podzamczu Zamku Królewskiego w Warszawie zostali w piątek, 20 grudnia, zaproszeni podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej działających w Warszawie, na Śródmieściu i Woli.
Nagrania ze spotkania opłatkowego przygotowała Anna Malec, a w studiu Radia Warszawa gościliśmy panią Małgorzatę Jarosz – Jarszewską, prowadzącą w imieniu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich projekty pomocowe i wspierające potrzebujących oraz pana Wojciecha Kożuchowskiego, Kawalera Łaski Dewocji, w strukturze Związku – przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Słowo w audycji zostało oprawione w kolędy polskie w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Zespołu „Mazowsze”. Całość przygotował Krzysztof Górski.
Oryginalny artykuł:
[/box] [/tab] [/tabcontent] [/tabs]